Nie ma co ukrywać, że technologia CNC zrewolucjonizowała współczesny rynek przemysłowy. Umożliwiła to wysoka precyzja wykonywanych czynności, ale przede wszystkim powtarzalność, o której nie można mówić w przypadku manualnych prac. Z tego powodu maszyny CNC zaczęły stanowić podstawę w każdym nowoczesnym przedsiębiorstwie przetwórczo-produkcyjnym, zarówno w mniejszych, jak i w większych fabrykach. Obszerność rozwiązań z zakresu cięcia komputerowego może jednak wprowadzać w zamieszanie, zwłaszcza gdy zachodzi próba sklasyfikowania urządzeń. Ale od tego jesteśmy my i nasz wpis! Znajdziesz w nim pełen ogląd na maszyny CNC – skupiliśmy się na ich rodzajach oraz charakterystyce. Zapraszamy do lektury!
Z tego wpisu dowiesz się:
Rodzaje obrabiarek CNC i ich charakterystyka
Na rynku istnieje wiele typów urządzeń przeznaczonych do pracy w kontekście wycinania poszczególnych elementów, często wręcz niemożliwych do wykonania za pomocą tradycyjnych narzędzi. Prześledźmy zatem dostępne opcje, wraz z ich zastosowaniem, funkcjami oraz przeznaczeniem.
Tokarki CNC
Tokarki CNC to maszyny przeznaczone do obróbki elementów o kształtach cylindrycznych. Umożliwiają skrawanie, toczenie wewnętrzne i zewnętrzne oraz gwintowanie, idealnie sprawdzając się dzięki temu w branżach takich jak motoryzacyjna czy lotnicza. Tokarki są niezastąpione tam, gdzie liczy się szybkie tworzenie wałów, osi bądź innych komponentów cylindrycznych z zachowaniem maksymalnego stopnia precyzji. Tutaj każdy milimetr ma znaczenie!
- Zastosowanie: obróbka cylindrycznych elementów
- Funkcje: obróbka skrawaniem, gwintowanie, toczenie wewnętrzne i zewnętrzne
- Branża: motoryzacyjna, lotnicza.
Frezarki CNC
Frezarki CNC, w przeciwieństwie do tokarek, oferują wszechstronność w obróbce jedynie powierzchni płaskich. Sprawdzają się w przypadku konieczności wykonania rowków lub bardziej skomplikowanych kształtów 3D. Maszyny te występują w różnych konfiguracjach – od urządzeń pionowych, przez poziome, po pięcioosiowe (odpowiedzialne za skomplikowaną obróbkę przestrzenną). To właśnie dzięki frezarkom CNC powstają komponenty stosowane w produkcji przemysłowej oraz wykorzystywane w prototypowaniu.
- Zastosowanie: obróbka powierzchni płaskich, rowków, kształtów 3D.
- Typy frezarek: pionowe, poziome, pięcioosiowe.
Centra obróbcze CNC
Centra obróbcze to połączenie tokarek wraz z frezarkami. Za sprawą rozszerzonych możliwości są w stanie pracować z materiałem w różnych płaszczyznach, a swoje zastosowanie znajdują najczęściej w produkcji wielkoseryjnej. To właśnie tam liczą się czas oraz maksymalne zwiększenie efektywności procesu – dzięki centrom obróbczym można wykonywać nawet najbardziej skomplikowane operacje i to na jednym sprzęcie!
- Zastosowanie: kompleksowa obróbka z jednego ustawienia detalu.
- Funkcje: łączą możliwości tokarek i frezarek.
- Wykorzystanie: często stosowane w produkcji wielkoseryjnej.
Wiertarki CNC
Podobnie jak w przypadku klasycznych wiertarek, tak i te działające w technologii CNC są zaprojektowane, by wykonywać otwory w różnego rodzaju powierzchniach. Rozróżniamy następujące warianty wiertarek CNC: modele wielowrzecionowe oraz te z głowicami wielonarzędziowymi, a każdy z modeli jest przeznaczony do nieco innych materiałów czy typów otworów. Ważne jest jednak ich zastosowanie – sprawdzają się tam, gdzie zachodzi konieczność wykonania idealnych, takich samych punktów bez ryzyka popełnienia błędu choćby o milimetr.
- Zastosowanie: wykonywanie otworów z dużą dokładnością.
- Warianty maszyn: wielowrzecionowe, z głowicami wielonarzędziowymi.
Maszyny do cięcia CNC
Jeśli chodzi o maszyny do cięcia CNC, to obejmują one różnorodne technologie – tutaj na znaczeniu zyskuje cięcie laserowe, plazmowe, a także wodne. Każde urządzenie znajduje zastosowanie w innych, specyficznych przypadkach:
- lasery – gwarantują wysoką precyzję przy cienkich blachach,
- plazma – szybko tnie grubsze materiały,
- cięcie wodne – zapewnia uniwersalność i jest bezpieczne dla materiałów o niskiej temperaturze topnienia.
Szlifierki CNC
W wykańczaniu powierzchni, zapewnieniu gładkości, a także precyzji wymiarowej szlifierki CNC nie mają sobie równych. Tutaj mamy do czynienia z takimi typami urządzeń jak sprzęty płaskie, cylindryczne i bezkłowe – w zależności od modelu dostosowują proces do specyficznych wymagań danego materiału oraz kształtu. Są nieodzowne w produkcji elementów o naprawdę wysokich, ściśle określonych wymaganiach jakościowych.
Rodzaje narzędzi i głowic stosowanych w obrabiarkach CNC
Urządzenia CNC to nie wszystko – znaczenie mają także głowice stosowane w tego typu obrabiarkach. Stosuje się tutaj różnego rodzaju elementy, przy czym ich dobór zależy od specyfiki materiału, a także od kształtu, jaki ma zostać osiągnięty po finalnej obróbce. Przykładowe rodzaje narzędzi oraz głowic to:
- noże tokarskie i frezarskie – idealne do obróbki zewnętrznej, a także wewnętrznej,
- wiertła oraz frezy specjalistyczne – umożliwiają realizację nietypowych zadań dzięki zróżnicowaniu kształtów, jak również parametrów,
- głowice wymienne – zwiększają elastyczność maszyn CNC w produkcji seryjnej i wielkoseryjnej.
Istotne są także technologie chłodzenia i smarowania – stosuje się je w urządzeniach CNC w celu zapewnienia dłuższego użytkowania narzędzi. Dodatkowo te innowacyjne systemy pozwalają na wydajniejsze, a przy tym bardziej precyzyjne cięcie, frezowanie lub toczenie (w zależności od swojego przeznaczenia).
Jak widać, obrabiarki CNC są bardzo zróżnicowane, ale jedno jest pewne – bez nich trudno byłoby już funkcjonować w świecie przemysłu produkcyjnego. Obecnie stanowią one symbol nowoczesnego tworzenia elementów, który jako jedyny jest w stanie zapewnić tak wysoką dokładność, efektywność, a także powtarzalność działań. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zależy Ci na optymalizacji produkcji w swoim zakładzie, koniecznie rozważ wdrożenie technologii CNC!